זקוקים לטיפולי שיניים מורכבים?

אנחנו מזמינים אתכם לפגישת ייעוץ במרפאת שיניים
Dr. Eyal

עקירת שן – איך מטפלים בזה? ומענה לשאלות נפוצות

עקירת שיניים

אם שן נשברת או ניזוקה על ידי עששת, רופא השיניים ינסה לתקן אותה באמצעות סתימה, כתר או טיפול דנטלי אחר. כאשר לא ניתן לטפל ולשקם את השן מסיבות שונות, יש צורך לבצע עקירה. במקרים בהם לא ניתן לעקור שן בשלמותה ביחידה אחת, ישנו צורך לבצע עקירה כירורגית. הסיבות השכיחות ביותר למצב כזה הן שן בינה הכלואה בעצם או מקרים בהם שן נמצאת במיקום בעייתי, מה שהופך את העקירה למורכבת יותר מהרגיל.  כמו כן, במצבים בהם יש הרס כותרתי, כלומר של החלק החיצוני של השן כתוצאה מעששת, יש צורך בביצוע עקירה כירורגית. למעשה, קיימים שני סוגים של עקירת שיניים:

עקירה שגרתית

הליך זה מתבצע בשן שאפשר לראותה בתוך הפה. לצורך עקירה שגרתית משחרר רופא השיניים את השן באמצעות מכשיר שנקרא מניף שיניים. אחר כך משתמש רופא השיניים במלקחיים כדי להוציא את השן מתוך המכתשית שלה בעצם. העקירה מבוצעת בהרדמה מקומית.

עקירה כירורגית

זהו הליך מורכב יותר. עקירה כירורגית תתבצע במקרה ששן נשברה בקו החניכיים או שעדיין לא בקעה. כדי לעקור בצורה כירורגית שן שבורה או שן בינה כלואה, הכירורג מבצע חתך קטן בחניכיים. הליך זה יתבצע בהרדמה מקומית, כללית או בסדציה – טשטוש.

חשוב להדגיש כי למרות החששות שמעורר השם עקירה כירורגית, ההבדל בינה לבין עקירה שגרתית חשוב בפועל רק לרופא השיניים, כיוון שכמעט כל פעולה המתבצעת אצל רופא השיניים היא כירורגית, שכן היא כרוכה בחיתוך של רקמות. אמנם עקירת שן כירורגית היא הליך מורכב יותר מהרגיל, אך כל עוד הוא מתבצע על ידי רופא שיניים מנוסה ומומחה כמו במרפאת השיניים בראשון לציון – ד"ר אייל אבי, אין לכם ממה לחשוש.

באיזה מקרים תתבצע עקירה כירורגית?

  • שיניים כלואות ברקמה רכה או בתוך העצם – עקירה של שן הכלואה תחת החניכיים בתוך הלסת (שן עודפת או שן שלא בקעה לקשת השיניים). הטיפול כולל פתיחה, חשיפה וסגירה כירורגיים.
  • שיניים סדוקות שחלקים מהן נפרדו מכותרת השן.
  • כאשר יש שיניים עודפות שמסכנות שיניים סמוכות.
  • שאריות שורשים שלא ניתן להגיע אליהם בעקירה רגילה.
  • לאחר עקירת שן בינה / עקירה רגילה שהסתבכה.
  • לאחר מחלות חניכיים שייצרו הרס משמעותי לעצם שמסביב לשן.
  • עקירת שן עם ציסטה –

עקירת שן אשר סביב השורש שלה יש תהליך ציסטי (כמו בלון) ובמהלך עקירת השן, מבצעים גם אנוקלאציה (קילוף והוצאה) של הציסטה.

  • עקירה כירורגית של שן בינה –

עקירה כירורגית של אחת משיני הבינה הממוקמת בקצה קשת השיניים. הטיפול דורש כמובן פתיחה וסגירה כירורגיים, אך מורכב יותר בגלל מיקומה האחורי הקשה של השן.

  • עקירת כירורגית של שן בינה כלואה/בהטייה –

עקירה של שן בינה הכלואה תחת החניכיים בתוך הלסת. הטיפול דורש כמובן פתיחה, חשיפה וסגירה כירורגיים, אך מורכב יותר בגלל מיקומה האחורי הקשה של השן.

מה ההבדל בין עקירה שגרתית לעקירה כירורגית?

בהגדרתן, כלל העקירות נחשבות לפרוצדורה כירורגית, אך עם זאת, עקירה של שן שאינה נגישה היא הליך מורכב בהרבה מהליך של עקירת שן ניידת שנפלטת מעצמה מתוך החניכיים. בבואנו לבצע עקירה שגרתית, לרוב התהליך יהיה מורכב מניוד השן בתוך העצם המחזיקה אותה, ו”דחיקה” עדינה של השן החוצה מתוך המכתשית – המיקום של השן בעצם הלסת. עקירה כירורגית היא שם נרדף לעקירה מסובכת יותר, כאשר ברוב המקרים המשמעות היא שעקירה כזו תדרוש ביצוע שלבים נוספים לצורך עקירת השן (כגון הפרדת חניכיים, פינוי עצם ופיצול השן). בנוסף, השם מרמז על קושי טכני וסבירות גבוהה יותר להתפתחות סיבוכים במהלך ולאחר ביצוע הטיפול. 

עקירה כירוגית – איך זה עובד?

בשלב ראשון, חשוב לבחון היטב את מיקום השן הכלואה ואת היכולת לעקור אותה בהצלחה.

במרפאת שיניים ראשון לציון – ד"ר אייל אבי אנו מבצעים אבחון מקיף לשיניים אותן נדרש לעקור באמצעות צילומים פנורמיים דיגיטליים, המעניקים לנו תמונה רחבה ומדויקת על מצב השיניים, מידת העומק שלהן בחניכיים או הקרבה לעצב, ומאפשרים לנו לבחור בהליך המתאים ביותר.

ברוב המוחלט של העקירות הכירורגיות ההליך מתחיל מהרמת מתלה, כלומר מהפשלת החניכיים מהשן וממעטפת העצם – דבר המאפשר לחשוף את העצם הסובבת ואת כל כותרת השן. כך מתאפשר לרופא לבצע טיפול בראיה ישירה של השן ושורשיה, להגיע לאזורים הפחות נגישים ולבצע טיפול שמרני ועדין יותר לעצם. הרמת המתלה היא שלב הכרחי כמעט בכל מקרי העקירות הכירורגיות, במיוחד במקרים של שיני בינה תחתונות כלואות, שאריות שורשים אשר נשארו מניסיונות עקירה קודמים, ושיניים עם הרס נרחב עד מתחת לגבול העצם. בנוסף, לעיתים קיים צורך בהסרת עצם סביב השן – המטרה היא ליצור נקודת הנפה יעילה יותר של השן או השורש אותו עוקרים. במקרים מסוימים יהיה צורך בביצוע פיצול של שורש השן, כלומר עקירה של כל שורש בנפרד, לרוב במקרים של שן בעלת יותר משורש אחד. הליך זה מאפשר הוצאה קלה יותר, עם עומס מינימלי לרקמות הסובבות.

בהתאם למורכבות המקרה, ניתן לבצע את העקירה הכירורגית תחת סדציה או הרדמה מלאה. בכל מקרה, אמצעי ההרדמה והאלחוש המשוכללים שלנו יבטיחו שלא תרגישו כל כאבים במהלך העקירה הכירורגית. במידת הצורך ובמקרי עקירה כירורגית מורכבים במיוחד, ההליך יתבצע על-ידי כירורג פה ולסת מומחה מצוות הרופאים שלנו במרפאת שיניים ראשון לציון – ד"ר אייל אבי. ההליך נמשך כחצי שעה עד שעה ומסתכם בטיפול אחד. לאחר מכן, משך ההחלמה נמשך מספר שעות.

למה עקירה כירורגית היא מורכבת יותר?

עקירה כירורגית מצריכה ביצוע טיפול כירורגי מקיף סביב גבולות השן אותה אנו רוצים לעקור. במקרים מורכבים כמו שיניים ששורשיהן נמצאים בקרבה לעצב הלסת התחתונה, שיניים עם שורשים כפופים מאד המועדים לשבר, שיניים ששורשיהן נמצאים בקרבה רבה או בתוך הסינוס בלסת העליונה, כמו כן במקרים של שיניים עם הרס נרחב (שיניים לאחר טיפול שורש או כתרים, שיניים עם הרס מתחת לקו העצם ללא חומר שן מחוץ לגבולות החניכיים) – קיים סיכוי גבוה יותר להיווצרות סיבוכים במהלך ולאחר הטיפול. לכן, מצבים אלה דורשים ביצוע אבחון מדויק ומעמיק יותר – ביצוע צילומי סטטוס, צילום שיניים דיגיטלי ו-CT.

נוסף לזאת, גם ההליך עצמו מורכב. כל שלבי העקירה הכירורגית דורשים ידע ושליטה טובים באנטומיה ויכולות ידניות מצוינות, לביצוע הטיפול בצורה א-טראומטית ככל הניתן, תוך שמירה מקסימלית על שלמות העצם הסובבת וכן הימנעות והסיבוכים הכרוכים בטיפול מסוג זה. דרושים ניסיון ויכולת ברמה גבוהה כדי להבטיח למטופל את התנאים הטובים ביותר להחלמה קלה ומהירה לאחר ביצוע עקירה כירורגית.

האם עקירה כירורגית של שיני בינה היא הליך נפוץ?

עקירה כירורגית היא הליך נפוץ במיוחד כאשר מדובר בעקירת שיני בינה תחתונות. שיני הבינה הן שיניים טוחנות הצומחות בחלקה האחורי של הלסת, בגיל מבוגר יחסית (סוף גיל ההתבגרות). זהו שריד אבולוציוני, אשר נשאר איתנו מזמנים בהן לסת האדם הייתה גדולה יותר, אך כיום הן מהוות פתח לבעיות שונות כמו צמיחה חלקית של השן, מנח שיניים אלכסוני ובמקרים מסוימים כליאת שיני הבינה בין החניכיים.

תופעות אלו, בשילוב חוסר היכולת להגיע אל שיני הבינה בעת הצחצוח ולנקות אותן כראוי, גורמות לדלקות חוזרות ולכאבים. עקירת שיני הבינה הכלואות היא הליך כירורגי נפוץ אך מורכב, הדורש מיומנות רבה וניסיון מקצועי.

מה הם שלבי ההחלמה מהליך עקירה כירורגית?

בסוף הטיפול מתבצעת תפירת אזור העקירה. בחלק מהמקרים יבצע הרופא המטפל השתלת עצם או חומר אחר לצורך שמירה על המכתשית – האזור בו היתה השן שנעקרה – כהכנה לטיפול המשך. התפרים יכולים להיות מחוטים נמסים, אשר עוברים פירוק על ידי הגוף, או חוטים לא נמסים, אותם יש צורך להסיר לאחר כשבוע עד עשרה ימים ממועד העקירה. עקירה כירורגית היא ניתוח לכל דבר ועניין, לכן כדאי לתכנן את מועד העקירה, כך שתתאפשר מנוחה של ארבעה עד שבעה ימים לאחריה. 

מה צפוי לי בימים שלאחר העקירה?

כאבים צפויים לאחר פעולות כירורגיות בחלל הפה, ברוב המקרים עד שבוע לאחר הפעולה. מומלץ ליטול תרופות לשיכוך כאבים כבר בסיום הפעולה באופן רציף (כל חמש-שש שעות), ולא לחכות שיתפתח כאב חריף.

דימום קל ייתכן עד יומיים שלושה לאחר הטיפול. במידה ומתפתח דימום חריג ההנחיה הכי חשובה היא לא לירוק ולא לשטוף את הפה! יש להניח פד גזה מקופל על אזור העקירה ולהפעיל לחץ מקומי (לנשוך, למעשה) למשך עשרים דקות. יש לחזור על הפעולה שלוש פעמים במידת הצורך. במידה והדימום אינו פוסק יש ליצור קשר עם מרפאת השיניים.

תופעות החלמה נוספות: נפיחות חיצונית, שטף דם, קושי בפתיחת הפה, קושי בבליעה. תופעות אלו מגיעות לשיאן בדרך כלל שלושה ימים לאחר הפעולה הכירורגית, וצפויות להשתפר לאחר מכן באופן הדרגתי. במידה וקיימת מגמת החמרה גם לאחר שלושה ימים, או במידה ומתפתח חום או כל דבר חריג אחר, יש ליצור קשר עם מרפאת השיניים או לפנות לעזרה רפואית.

האם ייתכנו סיבוכים לאחר עקירת שיניים?

כאמור, עקירה כירורגית היא ניתוח לכל דבר ועניין. כמו כל פעולה כירורגית בפה ובלסת היא מלווה בפציעה של רקמות בחלל הפה. מכיוון שמהלך הטיפול שונה במקצת בין מטופל למטופל, ומכיוון שכל אחד ואחת מאתנו מגיבים באופן שונה לטיפול, משך ומהלך ההחלה עשויים להשתנות בין מקרה אחד לאחר. כמו כן, בדומה לכל פעולה כירורגית פולשנית, קיים סיכוי להתפתחות סיבוכים לא רצויים.

מכתשית יבשה

אחד הסיבוכים הנפוצים ביותר לאחר עקירה. מכתשית יבשה מתפתחת כאשר לא נוצר קריש דם באזור העקירה, או שהקריש שנוצר מתנתק ממקומו. תופעה זו מתרחשת בסבירות גבוהה יותר לאחר עקירות קשות, המערבות סילוק עצם. מכתשית יבשה באה לידי ביטוי בכאב עמום עד חזק מאוד ומקרין, המופיע שלושה-ארבעה ימים לאחר העקירה. התופעה מלווה בדרך כלל בטעם וריח רע. במידה והתפתחה מכתשית יבשה, יש לפנות לרופא לטיפול. לרופאי השיניים במרפאת שיניים ראשון לציון – ד"ר אייל אבי חומרים לטיפול במכתשית יבשה, להקלת הכאבים וזירוז הריפוי.

שאריות עצם ושן

במהלך עקירת שן טראומטית, ייתכן שפיסות עצם באזור העקירה התנתקו ממקור אספקת הדם שלהן ויהפכו לעצם "מתה". פיסות אלו יפלטו מאזור העקירה, או דרך החניכיים באזור, בשבועות שלאחר העקירה. התחושה תהיה כשל "מחט דוקרת" היוצאת מתוך החניכיים. יש לחזור לרופא על מנת להוציא פיסות אלו. הוצאתן של פיסות אלו היא פעולה פשוטה ומהירה. במידה והשן נשברה לחתיכות קטנות במהלך העקירה, יתכן תהליך דומה עם פיסות שן נותרות.

סיבוכים אופייניים למקרים של עקירת שיני בינה

בין הסיבוכים האפשריים בהליך של עקירת שיני בינה תחתונות ניתן למנות פגיעה בעצב המנדיבולרי, אשר בדרך כלל עובר בסמיכות למיקום שורשי שיני הבינה התחתונות ואחראי להעברת תחושה מהשפה התחתונה ומהשיניים בלסת התחתונה, וכן את הסיכוי לפגיעה בעצב התחושה הלשוני. מדובר בתופעה נדירה מאד, וחשוב לציין כי הפגיעה היא תחושתית בלבד ואינה משפיעה על תנועתיות השפה. ברוב הגדול של המקרים בהם נפגע העצב, ההפרעה התחושתית משתפרת ואף מסתדרת מעצמה בתוך מספר שבועות או מספר חודשים מהטיפול. 

במקרים של עקירת שיני בינה עליונות בין הסיכונים האפשריים ניתן למנות את דחיקת השן לחלל הסינוס המקסילרי. הסינוס המקסילרי הוא אחד החללים המנקזים את האף. עקירה של שן בינה עליונה עשויה לגרום לפריצה לסינוס ולמעבר בין חלל הפה והאף. במידה ומתגלה סיבוך זה על ידי כירורג מיומן מצוות המומחים ממרפאת השיניים ראשון לציון, ניתן לפתור אותו מיד בזמן העקירה.

סיבוכים אפשריים נוספים כוללים תגובה לא צפויה לחומרי ההרדמה, דימום יתר, זיהום, נזק אקראי לשיניים אחרות וללסת.

הקפדה נכונה על ההנחיות שהתקבלו מהרופא המטפל יתרמו רבות להקלה וקיצור משך ההחלמה, ותקטין את הסיכויים להתפתחות סיבוכים לא רצויים.