מה זה הרמת סינוס פתוחה?

הרמת סינוס פתוחה

הרמת סינוס (Sinus Lift) היא הליך כירורגי שמטרתו לעבות את העצם בחלק האחורי של הלסת העליונה, באזור השיניים הטוחנות, לקראת שתל דנטלי. שתל דנטלי הוא מה שמוכר יותר בשם "השתלת שיניים". 

הסינוס הוא חלל אויר הנמצא בחלקיה האחוריים של הלסת העליונה, ושייך למערכת האף והנשימה. הסינוס מחובר לאף בחלקו הקדמי העליון על ידי פתח המאפשר ניקוז של נוזלים מתוך הסינוס אל האף, ודרכו אל מחוץ לגוף. כאשר אנחנו מבצעים השתלה בחלקה האחורי של הלסת העליונה, הסינוס הוא המחסום העליון של השתל. אסור לחדור אליו ואסור לפגוע בו. כלומר, המרחב הזמין לביצוע שתלים בחלק האחורי של הלסת העליונה הוא העצם הנמצאת בין רכס הלסת ובין רצפת הסינוס, שהיא החלק התחתון של הסינוס. לתוך מרחב זה עלינו להחדיר את השתל או השתלים, כך שיהיו שקועים באופן מלא בעצם וחלקם העליון יהיה מתחת לרצפת הסינוס.

לעיתים קורה שהאזור בעצם הלסת שבה רוצים להכניס את השתל הדנטלי אינו מספיק לאורך השתל הרצוי, ולכן קיים חשש שלשתל לא תהיה אחיזה איתנה בעצם לאורך זמן. במקרה כזה מבצעים הגבהה מלאכותית של העצם באמצעות החדרת תחליף עצם באזור השתל העתידי. ההגבהה המלאכותית היא הרמת הסינוס.

הרמת סינוס פתוחה הינה הליך כירורגי המבוצע על ידי רופא שיניים מומחה לכירורגיית פה ולסת או מומחה לפריודונטיה בעל ידע מתאים מצוות הרופאים המנוסה של מרפאת שיניים ראשון לציון, ד"ר איל אבי. 

מה ההבדל בין הרמת סינוס פתוחה להרמת סינוס סגורה?

הרמת סינוס סגורה מתבצעת במידה ויש צורך רק בתוספת קטנה של עצם. בשיטה זו הרופא מבצע חור בחך, דרכו מוחדרת כמות העצם הרצויה. במסגרת טיפול זה ניתן לשלב החדרה של השתל הדנטאלי. בהרמת סינוס סגורה, בשל גודלו המצומצם של הפתח, לא ניתן להבחין בבירור בשטח הלסת שמעבר לאזור הנקודתי.

בהליך הרמת סינוס פתוחה רופא השיניים מבצע חיתוך בחניכיים לשם חשיפת עצם הלסת והסינוסים. בהרמת סינוס פתוחה ניתן לראות היטב את האזור המטופל, כך ההליך מאפשר הכנסת כמות עצם גדולה והרחבה ניכרת של עצם הלסת. ההליך מתאים לאנשים הסובלים מחוסר עצם נרחב וזקוקים להרמת סינוס משמעותית.

באיזה מקרים יתבצע ניתוח הרמת סינוס פתוחה?

הרמת סינוס פתוחה מתבצעת במקרים בהם קיים מחסור רב בעצם הלסת, כשהעובי של העצם אינו עולה על 5 מילימטרים. במקרה כזה, יבצע הרופא פתח בצד העצם דרך חלל הפה, ולאחר מכן יחדיר אל חלק מחלל הסינוס את תחליף עצם. בחלוף הזמן ובאופן הדרגתי, מחליפים תאי הגוף את תחליף העצם בעצם טבעית, תהליך המכונה "קליטת העצם", וכך לאחר מספר חודשים ניתן יהיה להחדיר את השתל הדנטלי.

מחסור בעצם הלסת עשוי להיות בעיה מולדת, אך עלול להיגרם גם בעקבות מחלה או בשל נזק חמור שנגרם לשיניים. גם אובדן שיניים עלול לגרום לדילול עצם הלסת, כתוצאה מתהליך של ספיגת עצם. כך, ככל שחולף זמן ממושך יותר מאובדן השיניים – כך עולה הסיכוי לצורך בניתוח הרמת סינוס.

הצורך בהרמת סינוס אינו ההשלכה הרפואית היחידה שיש לאובדן שיניים על בריאות הפה. הפער שנוצר גורם לסטייה של השיניים הסמוכות בניסיון לצמצם את המרווחים ביניהן, וכך מזון שנלכד בין השיניים מגביר את הסיכון לעששת ולמחלות חניכיים.

הרמת סינוס פתוחה – איך זה עובד?

לפני ביצוע הרמת הסינוס, רופא השיניים מבצע צילומי רנטגן באזורי הלסת והסינוס, על מנת להכיר את האנטומיה של האזור. צילומים אלו מאפשרים לבצע את הטיפול בדרך המדויקת ביותר. כמו כן, תתבצע סריקת סי-טי מיוחדת שתעניק עוד מידע לרופא לגבי המצב במקום. סריקה זו תוכל לאפשר לרופא השיניים למדוד ולהעריך במדויק את הגובה והרוחב של העצם הקיימת, וכן להעריך את תקינות הסינוס מעל חלל הפה, האזור הגובל בחלק עליו תתבצע העבודה בהמשך. ההליך הכירורגי נמשך כשעה עד שעה וחצי בממוצע, במהלכו מתבצעים השלבים הבאים:

 • חיתוך החניכיים

בתחילת התהליך, הרופא המנתח יחתוך את רקמת החניכיים, היכן שהשיניים האחוריות ממוקמות. הרקמה מורמת וחושפת את העצם. פתח זעיר ועגול נשאר פתוח על מנת להגיע אל העצם. 

• הרמת רירית הסינוס

הממברנה הרירית של הסינוס היא זו המפרידה בין הסינוס ללסת. ממברנה זו נדחפת בעדינות כלפי מעלה, הרחק מהלסת.

• החדרת תחליף עצם

העצם אשר תשמש להרמת הסינוס לרוב תגיע מגוף המטופל, אך ישנן מספר אלטרנטיבות כגון שימוש בחומר עצם שנלקח מבנק תרומות. העצמות כמובן עוברות תהליך סטרילי מלא ומגיעות מוכנות להשתלה. אלטרנטיבה נוספת היא שימוש בחומר סינתטי המדמה עצם, הנקרא הידרוקסאפאטיט. אם עצם מגוף המטופל תשמש להרמת הסינוס, היא תילקח מאזורים שונים בחלל הפה וכן מאזור הסנטר. במקרים מיוחדים, הרופא המנתח מסיר עצם מאזור המותן או אזור הטיביאה (האזור מתחת לברך). עם הזמן, הגוף סופג את החומר המושתל ומחליף אותו עם חומר עצם מקורי מהגוף שלנו.

• סגירה

ברגע שהעצם מוטבעת במקום, הרקמה תיסגר בעזרת תפרים. הטיפול בשתלים ומיקומם יתבצע בדרך כלל תוך ארבעה עד תשעה חודשים מרגע זה. תקופה זאת מאפשרת לזמן לעשות את שלו, וכך החומר המושתל מתחבר ונספג בעצם. כמות הזמן תלויה בכמות העצם שהושתלה בטיפול, המשתנה בין מטופל למטופל.

מדוע הרמת סינוס מתבצעת דווקא באזור השיניים האחוריות העליונות? 

כאשר באזור זה יש מחסור בעצם, עולה החשש שהשתל הדנטלי יחדור לאזור הסינוסים, שנמצאים ממש מעל. חדירה של השתל אל חלל הסינוס עלולה לגרום לדלקת בסינוסים ולהכשלת ההליך הרפואי כולו.

מה צפוי לי אחרי ניתוח הרמת סינוס פתוחה?

לאחר הטיפול, יתכנו נפיחות ושטפי דם באזור שטופל. כמו כן, לאחר התפוגגות השפעתה של ההרדמה המקומית ייתכנו כאבים קלים באזור. יתכן ויופיע דימום מן הפה או מן האף, או בצקת שעלולה להמשך עד שבוע לאחר הניתוח.

מה כולל תהליך ההחלמה מניתוח הרמת סינוס פתוחה?

תחזוקה וטיפול נכון לאחר הניתוח לפי הוראות הרופא, יפחיתו משמעותית את אי הנעימות הכרוכה בהחלמה מניתוח הרמת סינוס פתוחה. חשוב לקחת את כל התרופות שניתנו לכם במרשם ולהקפיד לבצע את ההוראות שרופא השיניים נתן, זה יצמצם את הסיכוי לניתוח חוזר ולסיבוכים לאחר הניתוח.

ביממה הראשונה לאחר הניתוח אסור לצחצח שיניים. בימים שלאחר מכן, יתבקש המטופל לנסות להימנע מקינוח האף או נשיפות חזקות, דבר שעלול להוביל להתרופפותם של התפרים. בשלב הראשוני לאחר הטיפול יש רק לנגב את האזור. יתכן ויעלה צורך מידי פעם להתעטש – יש לעשות זאת בפה פתוח, בשביל להוריד לחץ על האזור.

חשוב לאכול נכון לאחר ניתוח הרמת סינוס פתוחה. יש להימנע ממזון ושתייה חמים, ולאכול מאכלים רכים ופושרים בלבד. מזון קר מידי או חם מידי, או מזון שאינו רך עלול לגרום לגירוי ואף לפציעה של האזור, מה שיכול להוביל לזיהום.

אסור לעשן כמה שבועות לאחר הניתוח, משום שעישון מעקב תהליכי החלמה ועשן הסיגריות בא במגע ישיר עם הממברנות בסינוס ויכול לפגוע באזור הניתוח. בארבעים ושמונה שעות לאחר הניתוח יש להימנע גם מצריכה של אלכוהול.

עד להחלמה מלאה של אזור הניתוח, יש להימנע מביצוע פעילות גופנית, מפעולת כיפוף הראש כלפי מטה, ניפוח בלונים, שתייה בקש, ניגון בכלי נשיפה ופעולות דומות. אסור לטוס, לצלול, או להגיע למקומות גבוהים או נמוכים מידי בהם יש הפרשי לחצים (כמו ים המלח או החרמון, למשל).

מה הסיבוכים האפשריים בניתוח הרמת סינוס?

הסיבוך הנפוץ הוא התפתחות של "סינוסיטיס אקוטית" מספר ימים או שבועות לאחר הניתוח. התופעה מלוות בחום, בלחץ במערות האף מתחת לעין ובתחושה לא נעימה. טיפול אנטיביוטי ייחודי ומתאים יכול להיות הפתרון, אך לפעמים יהיה צורך בהתייעצות עם רופא אף אוזן גרון.

הסיכון העיקרי בביצוע טיפול של הרמת סינוס הוא הסיכון שממברנת הסינוס, כלומר – הרקמה המורמת, תיפגע או תיקרע. אם הממברנה תיקרע במהלך ביצוע התהליך, המנתח יתפור את הקרע שנוצר או יניח תחבושת על האזור. אם התיקון אינו מצליח, המנתח יאלץ להפסיק את הטיפול בהרמת הסינוס וייתן לקרע זמן להחלים.

 רופא השיניים יוכל לבצע את ההרמה של הסינוס מחדש כאשר הרקמה תחלים, תהליך הלוקח חודשים ספורים. ממברנה אשר החלימה בצורה טובה, נוטה להיות דקה וחזקה יותר, מה שאומר שההסתברות להצליח בניתוח הרמת הסינוס השני הוא גבוה יותר, אולם כמובן שגורמים נוספים כרוכים במדד ההצלחה של התהליך.

היווצרותו של זיהום הוא סיכון אשר כל ניתוח כירורגי כולל בתוכו, אך מקרים אלו נדירים בניתוח הרמת סינוס.

במקרים חריגים, העצם הקיימת לא משתלבת עם חומרי ההרכבה, והאזור המורכב לא מפתח אספקת דם. במקרה כזה, כל השתלים שהוטבעו והוצבו באזור ייכשלו משום שאין עצם חיה בעבורם להיקשר אליה. בכל מקרה, ניתן לבצע תיקון להליך הרמת הסינוס במידה והוא כשל.

מהם סיכויי ההצלחה של ניתוח הרמת סינוס פתוחה?

אחוזי ההצלחה של טיפול זה הם גבוהים במיוחד, הן מבחינת הטיפול של השתלות השיניים והן מבחינת התהליך של הרמת הסינוס עצמו. בשנה הראשונה עומדת הצלחת הטיפול בשתלים על כ-95%, עבור מגוון שתלים ושיטות שיקום. במהלך השנים, שרידות השתלים יורדת ולאחר 10 שנים עומדת על כ- 80%. במהלך השנים ייתכן שיעלה צורך לחזק את בורגי השיקום או להדק את מאחזי התותבת. כמובן שכמו בכל הליך רפואי ובפרט ניתוח, המפתח להצלחה תלוי באיכות המרפאה, בניסיון של הרופא ובבחירות נכונות של המטופל לגבי שמירה על תהליך החלמה תקין. טיפול על ידי אחד מרופאי השיניים מצוות המומחים של מרפאת שיניים ראשון לציון ד"ר אייל אבי יבטיח את הטיפול המקצועי והמתאים ביותר לכל מטופל ומטופלת.

אנחנו מזמינים אתכם לפגישת ייעוץ במרפאת שיניים
ד"ר אייל אבי