זקוקים לטיפולי שיניים מורכבים?

אנחנו מזמינים אתכם לפגישת ייעוץ במרפאת שיניים
Dr. Eyal

השתלות שיניים ושתלים דנטליים – מה זה בכלל?

השתלות שיניים

שתלים דנטליים, או בשמן המוכר יותר 'השתלות שיניים', הפכו בשנים האחרונות לענף מרכזי ברפואת השיניים. במרפאת השיניים בראשון לציון ד"ר אייל אבי, מבצעים את השתלות השיניים באופן קבוע כחלק מהטיפול השגרתי במרפאה. השתלת שיניים היא פתרון יעיל למי שאיבד שיניים או שסובל משיניים הרוסות המיועדות לעקירה. טיפול השתלת שיניים מחליף למעשה את השימוש בשיניים תותבות.

מה זה שתל דנטלי?

שתל דנטלי הוא התקן רפואי הבנוי בצורת בורג משוכלל העשוי מתכת מסוג טיטניום. בפעולה כירורגית מינימלית מניחים את השתל הדנטלי בעצם הלסת במקום בו הייתה שן טבעית שאבדה. השתל מדמה את שורש השן ומשמש בהמשך את היסוד עליו נבנית השן החסרה. העצם צומחת סביב השתל ומתחברת אליו תוך הפיכתו לחלק ממנה.

לאחר תקופת הריפוי והאיחוי – חושפים את השתל ומרכיבים עליו כתר המדמה שן טבעית במקרה של חסר שן, או נבנית קשת שלמה של שיניים הנתמכות במספר שתלים, כאשר מדובר בחוסר של מספר שיניים.

ניתוח השתלת שיניים – איך זה עובד?

מדובר בהליך של החדרת ברגי טיטניום לאזור בו חסרות שיניים, והרכבת גשר או כתר מעל. רופא השיניים מבריג את השתל לתוך עצם הלסת. השתל לא מחליף את השן שנעקרה, אלא את השורש שלה, לכן השתלים אינם גלויים בתום התהליך. לאחר החדרת ברגי הטיטניום, שהם בעצם השתלים, יבנה הרופא על גבי השתל את הכתר העשוי חרסינה, שהוא למעשה מחליף את השן. השתל עשוי מחומר שהגוף אינו מייצר תגובת דחייה נגדו. נוסף לזה, פני השטח של השתל עוברים טיפול מיוחד בתהליך הייצור כדי לעודד יצירת עצם חדשה במגע עם השתל. השתלת שיניים בדרך זו היא פתרון שברוב המקרים פועל לטווח ארוך ושיעור ההצלחה בניתוח זה מגיע כמעט ל־100%.

מה קורה במהלך ניתוח השתלת שיניים?

את הניתוח עושה מומחה למחלות חניכיים, ו/או לכירורגיה של הפה והלסת, רופא שיניים בעל ניסיון בתחום מצוות המומחים של מרפאת השיניים ראשון לציון – ד"ר אייל אבי.

פעולת ההשתלה מורכבת משלושה שלבים:
1. החדרת השתל אל עצם הלסת וקיבועו – השתל הוא למעשה עצם מתכתי המזכיר בצורתו בורג. הקיבוע של השתל אל עצם הלסת נעשה בדרך כלל בתנועת הברגה. השתל מוכנס לגמרי פנימה, כך שהקצה שלו לא בולט מעל לחניכיים. לאחר שמחדירים את השתל פנימה לעצם הלסת, רופא השיניים סוגר את הפצע שבחניכיים באמצעות תפירה, כך שרקמת החניכיים מכסה לחלוטין את השתל. אם מדובר בשן קדמית, מתקינים במקום השן החסרה שן זמנית מחומר אקרילי, ומקבעים אותה באמצעות גשר. אם מדובר בשן אחורית, שהיעדרה מפריע פחות מהבחינה האסתטית, ניתן לוותר על השן הזמנית. את ההחלטה על כך מקבלים יחד המטופל והרופא.

2. חשיפת השתל והתקנת כיפת המתכת – כמה חודשים לאחר החדרת השתלים (בדרך כלל, בין שלושה לשישה חודשים, בהם משתלב השתל בלסת ומבסס יציבות תפקודית), חושף רופא השיניים את השתל ומתקין עליו כיפת מתכת. מטרת החשיפה היא להכין את השתל לקראת התקנת הכתר הסופי עליו. מטרתה של כיפת המתכת היא להקל את תהליך הריפוי של החניכיים במקום, משום שתהליך הריפוי סביב השתל הגלוי איטי יותר בגלל המבנה הספירלי שלו. לאחר התקנתה של כיפת הברזל מחזיר רופא השיניים את השן הזמנית האקרילית, אם הותקנה כזאת קודם לכן.

3. התקנת השן הסופית – לאחר פרק זמן מסוים, שעשוי לנוע בין שבוע לכמה שבועות, מתקינים את השן הסופית שעשויה מחרסינה. שלב זה, של תהליך ההתאמה של שן החרסינה, עשוי להמשך כמה פגישות עם רופא השיניים, משום שלעיתים יש להחזיר את הכתר למעבדה להתאמה נוספת ומדויקת יותר, כדי להגיע לגודל, לצורה ולצבע הרצויים.

במקרים מסוימים, ניתן לבצע השתלת שיניים בניתוח אחד בלבד, ללא חלוקה לשלבים. בשיטה הזאת משתילים את השתלים ומיד לאחר מכן – בלי להמתין כמה חודשים – מרכיבים את הכתרים הסופיים.

כמה זמן נמשך ניתוח החדרת השתלים והרכבת השיניים?

תלוי אם מדובר בהשתלת שתל בודד, מספר שתלים או השתלת שיניים בלסת שלמה. השתלת שתל אחד נמשכת כמה דקות. השתלת כמה שתלים עלולה להימשך כמה שעות, שכן מדובר בעבודה שמחייבת דיוק רב ותכנון קפדני. הרכבת השיניים – הזמניות והקבועות – נמשכת דקות אחדות, בדומה להרכבת כתר על שן רגילה. עם זאת, כאמור, לעיתים יש צורך בכמה פגישות להתאמה הסופית – עד להשגת התוצאה הרצויה. ההשתלה מתבצעת תחת הרדמה מקומית, כללית או הרדמה לא עמוקה – סדציה. 

האם השתלת שיניים כואבת?

ניתוח השתלת שיניים יכול להתבצע תחת הרדמה מקומית או תחת סדציה. סדציה היא טשטוש קל, הרדמה שאינה עמוקה אך בפועל המטופל רדום. ההשפעה תחל לפני תחילת ביצוע הניתוח, כדי להפחית פחד, חרדה, לחץ וכאב. תודות לזה, ניתוח השתלת שיניים אינו כואב, אך עם זאת, כמה ימים לאחר הניתוח תיתכן תחושת אי נוחות ורגישות באזור. הרופא המטפל מספק מרשם תרופות הכולל משככי כאבים ותרופות הרגעה במידת הצורך על מנת להקל ככל הניתן על תהליך ההחלמה. 

איך ארגיש לאחר הניתוח ולמה לצפות?

כמו לאחר עקירת שיניים, גם לאחר ניתוח להשתלת שיניים יש לצפות לכאבים. אלה עלולים להחריף לאחר שמתפוגגת ההשפעה של ההרדמה המקומית ולהימשך כמה שעות ולעיתים אף כמה ימים לאחר הניתוח. לכאבים עלולים להתלוות נפיחות, אודם ואפילו דימומים. כמובן, שהרופא המטפל רושם למטופל את משככי הכאבים בהם ניתן להשתמש על מנת להקל על תסמיני ההתאוששות.

מהם הסיבוכים האפשריים של הניתוח?

מאחר שבניתוח להשתלת שיניים הרופא מחדיר את השתלים לרקמות החניכיים של הפה, מדובר בניתוח לכל דבר. וכמו כל ניתוח, הוא כרוך בסיכונים ועלולים להתפתח סיבוכים. כדי להקטין את הסיכוי להתפתחות סיבוכים, ניתן לחלק אותם לשני סוגים: סיבוכים כלליים, הקיימים בכל ניתוח, וסיבוכים הייחודיים להשתלות שיניים.

סיכונים כלליים הקיימים בכל ניתוח

• זיהום בפצע הניתוח. הזיהום הוא לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אך לעיתים נדירות הוא עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר שעלול לחדור לזרם הדם, למסתמי הלב וכדומה. התפתחות של זיהום מצריכה לעיתים נדירות לפתוח מחדש את החניכיים כדי לסלק את השתל ויחד איתו גם את החיידקים שהצליחו לחדור פנימה.

• דימום, בעיקר באזור הניתוח, כתוצאה מפגיעה מקומית ברקמה. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח אך גם בשעות, בימים ובשבועות שלאחר מכן. חשוב לציין שדימום שמתחיל כמה ימים או שבועות לאחר הניתוח הוא נדיר מאוד. הדימום נוצר כתוצאה מפתיחה של כלי דם קטן בחניכיים. במקרים שבהם הדימום הוא רב יהיה צורך בניקוז שלו מאזור הניתוח, אולם זה מצב לא שכיח.

• סיכוני ההרדמה, הנובעים ברוב המקרים מתגובה אלרגית יתר לתרופות ההרדמה. לעיתים נדירות מאוד תיתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם.

סיכונים ייחודיים לניתוח השתלת שיניים

• פגיעה עצבית. פגיעה זו יכולה לגרום לאובדן תחושה, לתחושת נמלול בחלל הפה או לפגיעה בחוש הטעם. פגיעה כזאת היא נדירה וחולפת מעצמה במרבית המקרים.

• פגיעה בסינוס. פגיעה זו נוצרת כתוצאה מחדירת השתל לחלל הסינוס. תקלה כזאת עלולה לגרום לזיהומים בסינוסים.

אם לאחר הטיפול החום עולה או מופיעים כאבים חזקים, דימום או הפרשות מקומיות מהפה, יש לפנות מיד לרופא.

האם יהיו עליי הגבלות לאחר הניתוח?

יש להימנע מאכילה או משתייה במשך כשעתיים לאחר הניתוח – עד שחולפת ההשפעה של חומר ההרדמה – אך אין צורך להישאר בהשגחה לאחר הניתוח. במשך כמה ימים לאחר הניתוח, יש להימנע מאכילת אוכל קשה (כל אוכל שאי אפשר למעוך עם מזלג) ומלעיסה בכוח על מקום ההשתלה. כמו כן, רצוי להימנע מפעילות גופנית מאומצת בימים שלאחר הניתוח. כמעט כל המטופלים מדווחים שימים ספורים לאחר ההשתלה חולפים הכאבים, והרקמה סביב השתל מבריאה לחלוטין. באותו השלב השתל מחליף את השן, והתחושה היא כאילו מדובר בשן טבעית.

כדי לשמור על השיניים המושתלות למשך שנים ארוכות יש לשמור על היגיינת פה קפדנית, הכוללת צחצוח שיניים באמצעות מברשת עדינה למניעת פגיעה בחניכיים וניקוי בעזרת מכשירים המיועדים לכך, כמו חוט דנטלי או קיסמים. גם אם אין תופעות לוואי חריגות כלשהן, בחודשים שלאחר ההשתלה יש לגשת כמה פעמים לביקורת אצל רופא השיניים שביצע את ההשתלה, על מנת לוודא שההחלמה מתקדמת כרצוי. 

אילו הכנות יש לעשות לקראת השתלת שיניים?

ההצלחה של הטיפול בהשתלות מתחילה באבחון נכון ותכנון נכון של תהליך הטיפול. חשוב שיבצע אותו רופא מיומן, בעל ניסיון ומקפיד להשתמש בחומרים איכותיים בסטנדרט הגבוה ביותר.

רופא השיניים מצוות מרפאת שיניים ראשון לציון – ד"ר אייל אבי, יבצע את ההכנות לטיפול ביסודיות רבה. ההכנות כוללות בדיקה פיזית של המטופל והכרות עם ההיסטוריה הרפואית שלו (למשל, אם הוא מתמודד עם סוכרת, סובל מאוסטאופורוזיס, ממחלות לב, מבעיות בקרישת הדם), עם הרגליו (למשל, אם מדובר במטופל מעשן) ועם התרופות שהוא לוקח באופן קבוע (למשל, תרופות לדיכוי המערכת החיסונית). בנוסף לזה, לקראת הטיפול ישלח המטופל לצילומי רנטגן מתאימים, כולל הדמיות כמו CT או CBCT. במקרים מסוימים עשוי רופא השיניים להורות על נטילת אנטיביוטיקה זמן מה לפני הניתוח להשתלת שיניים ולאחריו. חשיבות רבה יש לכמות העצם באזור ההשתלה. אם כמות העצם קטנה, או אם השתל המתוכנן קרוב לסינוס, יש צורך בניתוחים מקדימים מיוחדים להוספת עצם או להכנת הסינוס להשתלה. במקרים קיצוניים יותר יש צורך לבצע ניתוח הרמת סינוס כדי להכין את הפה לשתלים. נוסף על כך יש צורך בסדרה של בדיקות מקדימות כדי שניתן יהיה ליצור שן מלאכותית שתדמה ככל האפשר לצבע ולמרקם של השיניים המקוריות.

לאחר הבדיקות המקדימות על הרופא לתכנן את ההשתלה. אם מדובר בשתל אחד, התכנון פשוט, יחסית. אך אם יש צורך בכמה שתלים סמוכים שיישאו כותרות שיניים רבות, התכנון מורכב יותר, וחשיבותו גדלה. 

כל אחד מן המומחים מצוות מרפאת שיניים ראשון לציון – ד"ר אייל אבי יבטיח ליווי ושיתוף מלא של המטופל לכל אורך התהליך, החל מהתכנון שלו, דרך ביצוע הניתוח ועד למעקב על התקדמות ההחלמה בסופו של התהליך, תוך תשומת לב, סבלנות ומקצועיות.